Добре дошли в моя блог!


БЛОГЪТ ЗА ТЕАТЪР съдържа над 140 рецензии, интервюта, изследвания и наблюдения свързани с театъра и хората, създаващи театър.
В изкуството критикът е единствения независим ресурс на информация. Свидетели сме на системна подмяна на критиката с откровен ПР. Всяка реклама има за цел да поддържа в нас единствено "неудържим оптимизъм". Подценяването на критичността в едно общество води до потискане на самокритичността и умението ни да се самокоригираме, но най-вече до смазването на критичния дух. А критичният дух е онзи, който помага да отстояваме индивидуалните си свободи.
Приятно четене!

вторник, 19 февруари 2008 г.

ГАРАЖЕН ПСИХОТРИЛЪР И ИЗДЕВАТЕЛСТВА В ОФИСА

Две премиери на софийска сцена на пиеси на Жорди Галсеран – в „Сфумато” и „Малък градски театър”.



Февруари се оказа месецът на каталунския драматург Жорди Галсеран. През 2007 г. поредицата "Театър х 3" издаде три негови пиеси - "Дакота", "Верига от думи" и "Методът Грьонхолм", преведени от Нева Мичева, и всички те вече са театрален факт на сцените на театър "Сфумато" и "Малък градски театър".
Роден през 1964 г., Галсеран е един от най-нашумелите каталунски автори, поставян в над 20 страни, определян като силно повлиян от естетиката на киното, комикса и психотрилъра. Режисьори на спектакъла "Дакота/Верига от думи" в театър "Сфумато" са Стилиян Петров и Албена Георгиева, а актьорите са четвъртокурсниците от НАТФИЗ от класа на проф. Маргарита Младенова. Спектакълът, състоящ се от двете пиеси, е любопитен експеримент как едно представление може да излезе извън рамките на студентското начинание. В първата част ("Дакота") един мъж катастрофира и започва да сънува пророчески сънища и докато ги тълкува, успява да оплете реалността с фантазията. "Верига от думи" е изцяло в естетиката на психотрилъра - сериен убиец отвлича жена, завързва я в гараж, следват ожесточени словесни битки и типичната за автора изненада на финала - смяна на ролите между жертвата и убиеца. Чест прави на екипа, който, макар и със студентска отдаденост, навлиза в един по-неконвенционален театрален език. Сценографията, изцяло пренасяща ни в света на комикса, където червените и черните силуети изпъкват на графитния фон, е може би и най-ефектното решение в представлението.
"Методът Грьонхолм", най-успешната пиеса на Галсеран, е изборът на "Малък градски театър" и режисьора Бина Харалампиева, като вероятно за по-лесно името е променено на "Шведска защита". Какво се крие зад това? Интересното е, че тази пиеса, написана през 2003 г., е вдъхновена от действителен случай в Испания, прераснал в медиен скандал. Захвърлени на боклука лични досиета на кандидати за работа са открити случайно от журналистка. Върху всички тях имало обидни квалификации от типа на "селски ерген с рокерско яке", "хем кубинка, хем с мустак", "на 26 години, а вече разведена".
В пиесата на Галсеран четирима персонажи кандидатстват за висока длъжност в голяма компания. В един офис, без право да го напускат, една жена и трима мъже са подложени на унизителни изпитания, тестове и проверки от отдел "Човешки ресурси". Интригата се заплита окончателно, когато се разбира, че между тях има подставено лице от фирмата и не само.
Текстът на Галсеран е от тези, които спокойно могат да се нарекат увлекателни и за четене. Сатирата върху кухата фалшивост на офис етиката, цената на успеха, маските, които слагаме за пред света ("на гадняр или на симпатяга"), и хората, които с лекота ни поставят етикети, са само малка част от темите в пиесата. Без предизвикателства в режисурата представлението е достатъчно забавно и живо, като в него присъстват съспенсът, многобройните обрати, комичен диалог и добро темпо. Христо Мутафчиев, Атанас Атанасов, Пенко Господинов и Василена Атанасова на сцената на "Малък градски театър" са в ролите на амбициозни, истерични, безмилостни, хищни, жалостиви, подли, емоционални и всеотдайни кандидати за работа.

Няма коментари:

Публикуване на коментар